Oferta banków w zakresie kredytów gotówkowych przyprawia potencjalnych klientów o istny zawrót głowy. Instytucje finansowe prześcigają się w opracowywaniu ofert dopasowanych do potrzeb przyszłych kredytobiorców. Analizując poszczególne, tanie kredyty gotówkowe, zauważyć można, jak wielką rolę odgrywa ich oprocentowanie.
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania, w skrócie RRSO jest wykorzystywana w celu porównania różnych ofert kredytowych. RRSO jest narzędziem, które pokazuje relację między kosztami, jakie ponosimy biorąc kredyt, a wysokością otrzymanego kredytu. Porównanie kredytów gotówkowych uwzględnia nie tylko odsetki, ale również opłatę przygotowawczą – pobieraną za sprawdzenia naszego wniosku kredytowego oraz wszystkie inne opłaty. Metodologia wykorzystywana przy obliczaniu rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania została opisana w ustawie o kredycie konsumenckim.
Oprocentowanie stałe
Oprocentowanie stałe nie ulega zmianie w całym okresie spłacania należności. Harmonogram spłat, umieszczony w umowie kredytu, jest stały. Ta forma oprocentowania jest charakterystyczna dla kredytów krótkoterminowych.
Oprocentowanie zmienne
Zawarty w umowie zapis, że oprocentowanie kredytu będzie zmienne oznacza, że będzie ono sumą marży i danego punktu odniesienia w postaci na przykład wysokości oprocentowania obowiązującego na rynku międzynarodowych usług bankowych, czyli tzw. wskaźnika WIBOR. Najczęściej ten rodzaj oprocentowania posiadają kredyty gotówkowe – długoterminowe.
Bank przeważnie dołącza harmonogram spłat kredytu do umowy. Są w nim zawarte wszystkie raty, obliczone dla wybranej stawki oprocentowania. W przypadku oprocentowania zmiennego, w momencie wystąpienia modyfikacji wartości poszczególnych spłat, bank przekazuje nam nowy harmonogram, który uwzględnia zaistniałe zmiany. Oprocentowanie stałe ma swoje zalety, bo z góry jesteśmy w stanie przewidzieć, jaka będzie wysokość rat i uwzględnić je w domowych budżecie. Ale oprocentowanie zmienne także może okazać się korzystne. Stanie się tak, jeśli na przykład Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe. Wówczas poszczególne raty zaciągniętego przez nas kredytu się obniżą. Wybierając najtańszy kredyt gotówkowy, koniecznie zwróćmy uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale także, czy mamy do czynienia z oprocentowaniem stałym, czy zmiennym. W wyborze pomocne może okazać się spotkanie z przedstawicielem banku, który dokładnie objaśni nam powyższe zagadnienia.