Skąd tyle złota w Fort Knox?

0
315
Rate this post

Na terenie hrabstw Bullitt, Hardin i Meade w Kentucky w Stanach Zjednoczonych leży baza wojskowa, która słynie z tego, że jest miejscem przechowywania ponoć największej na świecie rezerwy złota. Skąd w jednym miejscu tyle sztabek złota?

Legendy z czasów konkwistadorów opisują złote miasto Inków znane jako Eldorado. Do tej pory nie odnaleziono dowodów na istnienie tego miasta. W Stanach Zjednoczonych istnieje jednak miejsce, które można nazwać współczesnym Eldorado. To Fort Knox, twierdza, w której składuje się federalne rezerwy złota.

Mennica złoto skupuje

Po wielkim Kryzysie z 1929 roku, który pogrążył Stany Zjednoczone oraz niemal wszystkie kraje świata. Dolar z każdym dniem tracił na wartości i rosła inflacja. Ostatecznie amerykański rząd postanowił ratować swoją gospodarkę i w 1933 roku Kongres ustanowił pakiet ustaw, które zabraniały obywatelom USA posiadania złota w jakiejkolwiek postaci, oprócz biżuterii, monet kolekcjonerskich i obrączek.

Rząd Stanów Zjednoczonych ustalił, że skupuje złoto po cenie 22 dolarów i 7 centów za uncję i wkrótce wszyscy zaczęli odsprzedawać złoto. Był to koniec wolnego obrotu złotem w USA, gdzie do 1933 roku złote monety były normalnym środkiem płatniczym i były warte dokładnie tyle ile ważyły.

Wartość skarbca z Fortu Knox

Fort Knox nie był jedynym miejscem w Stanach Zjednoczonych, gdzie przechowywano rezerwy złota, ale stanowczo posiadał najwięcej sztabek złota w swoim skarbcu. Do fortu cały czas napływały nowe sztaby i podczas II wojny światowej w Fort Knox znajdowało się ponad 20 tys. ton złota, czyli około 650 milionów uncji. Dzisiaj jedna uncja złota kosztuje około 5900 zł. Nie trzeba mieć bujnej wyobraźni, aby stwierdzić, że w Forcie Knox znajdował się największy skarb świata.

Z biegiem lat ilość sztabek złota malała i teraz w forcie znajduje się około 4 500 ton tego cennego kruszcu. Aktualnie Fort Knox to drugi skarbiec świata. Palmę pierwszeństwa zyskał skarbiec Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku, w którym znajduje się około 7 000 ton czystego złota w około 540 tys. sztabkach, o rynkowej wartości 346 miliardów dolarów.